Jdi na obsah Jdi na menu
 


Díky pytlákům a nezákonnému pašování želv ze země původu nastala situace, kdy řady druhů želv stojí před vyhynutím. Jedinou šancí zůstala úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin. Tato úmluva Cites se snaží regulovat export, import a re-export ohrožených živočichů tak, aby neohrožoval jejich přežití v přírodě. Seznamy Citesu se každé dva roky doplňují a aktualizují podle změn, které u jednotlivých druhů v přírodě nastaly.

Podle stupně ohroženosti vytvořil Cites 3 skupiny:

1. skupina: druhy kriticky ohroženy vyhubením. Obchod s těmito druhy je prakticky nemožný. První skupina zahrnuje například všechny druhy mořských želv.
2. skupina: druhy, které nejsou přímo ohroženy vyhubením, ale mohlo by se to stát, pokud by obchod s nimi nebyl regulován. Sem řadíme většinu želv rodu Testudo(hermanni,gracea...).
3. skupina: druhy, které jakýkoli smluvní partner Citesu chrání a požádal o pomoc při regulaci s jejich mezinárodním obchodem.

U nás je povinná registrace těchto tvorů na krajských úřadech daných regionů od roku 1997. Koupě či prodej bez dokladů Citesu je považována za porušení zákona, jež může být následně pokutováno. A zvíře Vám bude odebráno. Před koupí želvy se na doklady informujte u prodejce. Pokud želva doklady nemá, jedná se pravděpodobně o černý trh, a tak si rozmyslete, zda od koupě raději neustoupíte.

Varování! Zvířata odchycená ve volné přírodě jsou z pravidla plná roztočů a jiných škůdců a navíc jsou náchylnější k nemocem. Želvy vylíhnuté v naší republice jsou o něco málo odolnější vůči prostydnutí, neboť jsou přivyklé na naše podnebné pásmo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář